Schengen Vizesi

Acil Vize » AB Ülkeleri Vizeleri » Schengen Vizesi ::

Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Schengen (Şengen) Vizeleri Hakkında Genel Bilgi

Birçok Türk Vatandaşı farklı amaçlarla Avrupa Birliği üye ülkelerini ziyaret etmektedir. Bazı Avrupa Birliği ülkeleri de bu yüzden dolayı "Schengen Vize" sini kişilerden istemektedir. Hangi ulkeler Schengen Vizesi ister? Bu vizeyi alan kişilere ne gibi avantajlar sağlar?

Schengen (Şengen) Nedir?

Schengen, Fransa, Almanya ve Belçika üçgeninin ortasinda bulunan ufak ama zengin bir ülke olarak bilinen Lüksemburg'un güneyinde bulunan ufacık bir şehirdir. Schengen harita üzerinde görülmeyip bizim için önemli olmasa da Avrupa’da bir yere gitmek istediğimiz zaman adını ağzımızdan düşürmediğimiz bir yer.
1985'in Haziran ayında 7 Avrupa Birliği üye ülkesi aralarında bir anlaşma imzalayarak birbirleri arasındaki tüm sınırları kaldırarak vatandaşlarının rahatça dolaşmasını sağlamışlardır. Bu anlaşmanın sonunda da bu ülkeler Schengen Ülkeleri olarak adlandırılmıştır. Schengen anlaşması her ne kadar 1985’te imzalanmış olsa da yürürlğe 1995 Mart ayında girmiştir. 1985'ten günümüze 7 ülke'ye 8 ülke daha eklenerek bu sayı 15 olmuştur. Günümüzdede bu sayının arttığı görülmüştür.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesinin cıkmasıyla Avrupa’da dolaşmak daha kolay oldu. Schengen vizesi ile bu anlaşmayı imzalamış olan 15 ülke arasında rahatça dolaşılabiliniyor. Bu demek oluyor ki sınırlardan geçişler hava, kara ve deniz yolu fark etmeksizin yerel seyahat olarak değerlendiriliyor.

Schengen Vizesi Nerelerde Kullanılır?

Seyahat yapılmak istenen şehir bu noktada önemli. Eger sadece bir Schengen Ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız, ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunuyorsunuz. Eğer birden fazla Schengen Ülkesini ziyaret etmeyi amaçlıyorsanız vize için gideceğiniz ilk Schengen Ülkesinin Başkonsolosluğuna basvurmaniz gerekiyor. Örneğin; İtalya’dan Fransa'ya geçmeyi düşünüyorsanız müracat etmeniz gereken Konsolosluk İtalya Konsolosluğu'dur. Schengen vizesi isteyen ülkelerin vize başvurularında istedikleri evraklar ve kriterler birbirinin benzeridir. İlk Schengen Vize başvurusunun bizzat kişinin kendisi tarafından yapılmasi şart koşulmuştur. 2. ve daha sonraki başvurularınızda ( bazi konsolosluk ve mücarat türleri hariç ) Seyahat Acentaları ve Danışmanlık Hizmetleri aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Schengen Ülkeleri ve Katılma Tarihleri

Belçika (26 Mart 1995), Fransa (26 Mart 1995), Almanya (26 Mart 1995), Lüksemburg (26 Mart 1995), Hollanda (26 Mart 1995), Portekiz (26 Mart 1995), İspanya (26 Mart 1995), İtalya (26 Ekim 1997), Avusturya (01 Aralık 1997), Yunanistan (26 Mart 2000), Danimarka (25 Mart 2001), Finlandiya (25 Mart 2001), İzlanda (25 Mart 2001), Norveç (25 Mart 2001), İsveç (25 Mart 2001).

29 Mart 2008 tarihinden sonra Schengen Vizesi kapsamına girecek Ülkeler;

Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Malta.

Avrupa Birliğine girip daha Schengen Ülkesi ünvanı almayan  Ülkeler;

Bulgaristan (2009 yılında girmesi bekleniyor), Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Romanya (2009 yılında girmesi bekleniyor), İsviçre.

Schengen Ülkesi olmayacak Ülkeler;

İrlanda Cumhuriyet, Birleşik Krallık.

Schengen ülkeleri ortak SIS veya Schengen Information System adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır.

Vize başvurusu esnasında sunulan tüm bilgiler, üye ülkelerin yetkili makamlarında kullanıma açıktır.

Schengen Vizesi Uygulamasına Dahil Ülke Vizeleri

Almanya VizesiAlmanya Vizesi

Almanya Schengen Ülkelerine dahildir. Almanya Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Avusturya VizesiAvusturya Vizesi

Avusturya Schengen Ülkelerine dahildir. Avusturya Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Belçika VizesiBelçika Vizesi

Belçika Schengen Ülkesidir. Belçika Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Danimarka VizesiDanimarka Vizesi

Danimarka Schengen Ülkesidir. Danimarka Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Finlandiya VizesiFinlandiya Vizesi

Finlandiya Schengen Ülkesidir. Finlandiya Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Fransa VizesiFransa Vizesi

Fransa Schengen Ülkesidir. Fransa Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Hollanda VizesiHollanda Vizesi

Hollanda Schengen Ülkelerine dahildir. Hollanda Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

İspanya Vizesiİspanya Vizesi

İspanya Schengen Ülkelerine dahildir. İspanya Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

İsveç Vizesiİsveç Vizesi

İsveç Schengen Ülkelerine dahildir. İsveç Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

İtalya Vizesiİtalya Vizesi

İtalya Schengen Ülkelerine dahildir. İtalya Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

İzlanda Vizesiİzlanda Vizesi

İzlanda Schengen Ülkesidir. İzlanda Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Lüksemburg VizesiLüksemburg Vizesi

Lüksemburg Schengen Ülkelerine dahildir. Lüksemburg Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Norveç VizesiNorveç Vizesi

Norveç Schengen Ülkelerine dahildir. Norveç Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Portekiz VizesiPortekiz Vizesi

Portekiz Schengen Ülkelerine dahildir. Portekiz Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.

Yunanistan VizesiYunanistan Vizesi

Yunanistan Schengen Ülkesidir. Yunanistan Konsolosluğundan, seyahat amacına uygun bir Schengen Vizesi alınması gerekir.
| Vize Acil © 2007-15
Schengen Vizesi