T.C. Pasaport Bilgileri

Acil Vize » T.C. Pasaport Bilgileri ::

T.C. Pasaport Bilgileri

Lacivert Pasaport

Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport, İl Emniyet Müdürlüklerince ve dış temsilciliklerimizce verilmektedir. Bu türden pasaport almak veya temdit (süresini uzatmak) ettirmek için yakın İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızsa dış temsilciliklerimize (Elçilik veya Konsolosluk) başvurmaları mümkündür.

Yeşil Pasaport

Hususi Damgalı (Yeşil) Pasaportlar sadece, İl Emniyet Müdürlüklerinin Pasaport Şube Müdürlüklerinden verilmekte ve müracaata hak sahibi memurun ya da emeklinin bizzat kendisinin gelerek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Diplomatik Pasaport

Diplomatik Pasaport, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından verilir. Bu Pasaportlar, muvakkat görev veya seyahat için gidenlere görevlerinin veya seyahatlerinin mahiyetine göre, bir seyahate mahsus olmak üzere veya azami 2 yıl için, daimi görevle gidenlere de azami 4 yıl için geçerli olmak üzere verilip, icabında aynı müddetle 3 defa temdit olunur.

Hizmet Pasaportu

Hizmet Pasaportu 5682 sayılı Pasaport Kanunun 14 maddesinin (B) bendinde belirtilen hüküm üzere hizmet damgalı pasaportlar; Bu kanun gereğince kendisine diplomatik (kırmızı) veya hususi damgalı (yeşil) pasaport verilemesi mümkün olmayan kimselerden;
| Vize Acil © 2007-15